Kako sprečiti pojavu legionele u vodi za piće

Šta je legionela?

Legionela je bakterija koja može da se razmnožava u vodi za piće

Legionela je bakterija koju ne bi trebalo da imamo u svom telu. Legionela je patogen koji može dovesti do infekcija, posebno kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom.

Zato što se šire u cevima sa pijaćom vodom, važno je povesti računa o njihovom staništu i kvalitetu pijaće vode.

Kako dolazi do prisustva legionele u vodi?

Legionela ulazi u vodu za piće preko kućnog vodovoda. Ova bakterija postaje opasna za ljude tek kada male količine pronađene u cevima počnu značajno da se umnožavaju. Temperatura vode istagnacijakao i pojava hranljivih materija u vodi za piće su odlučujući faktori u širenju legionele. Temperature između 25 i 50 stepeni Celzijusa stvaraju savršene uslove za razmnožavanje takvih bakterija – ali to je problem samo ako se voda u sistemu ne zamenjuje redovno.

Angažovanje kompanije specijalizovane za analizu vode je najbolji način za testiranje na pojavu legionele u vašem objektu.

Legionele se ne treba plašiti –ali ne treba je ni potceniti

Legionela pod mikroskopom

Legionela je bakterija koje može izazvati bolest. Kada se tuširate, bakterija se ispira iz glave tuša u sitnim kapljicama vode. Patogeni ulaze u pluća kroz vodu preko respiratornih puteva. Kod zdravih ljudi, mala je verovatnoća da će izazvati bolest. Međutim, osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom mogu biti u opasnosti.

Koje bolesti izaziva legionela u vodi?

Legionela može da izazove legionarsku bolest. Ovo bolest izaziva ozbiljnu infekciju pluća, sa simptomima koji uključuju naglu pojavu glavobolje i bolova u grudima, kašalj i groznicu. Infekcija pluća je često teška i može trajati oko četiri nedelje. Dugoročni efekti nisu poznati.

Da li su infekcije uzrokovane legionelom česte?

U većini zemalja prijavljeni slučajevi legionarske bolesti izazvane legionelom su ispod dva slučaja na 100.000 ljudi, prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti. Evropski prosek je 1,8 instanci. U Nemačkoj je stopa samo 1,7 slučajeva na 100.000 ljudi.

Saveti o vodi za piće sa niskim sadržajem legionele

Za borbu protiv patogena koriste se sledeće mere:

  • Pobrinite se da WC šolja bude isprana jednom na svaka 24 sata. Redovno ispiranje može da spreči širenje patogena čak i kada su temperature povoljne za njihovo razmnožavanje.
  • Podesite bojler na najmanje 55 °C. To znači da se bakterije ne mogu razmnožavati u bojleru.
  • Instaliranje jedinice zahigijensko ispiranjeje dobra ideja u elementima koji se ne koriste redovno. Ove jedinice mogu biti tako programirane da se cevi redovno ispiraju i voda zamenjuje.
  • Redovno čistite aeratore na slavinama i glavama tuševa.

Uvek budite u toku

Mlaz tuša je potencijalni izvori legionele

Važno – isperite slavinu i cevi tuša

U većini objekata toaleti su poslednja sanitarna instalacija u lancu. Ako je toalet ispran, voda se takođe zamenjuje u tuš kabini i slavinama za umivaonik.

Cevi treba da se ispiraju svakih 24 do 72 sata kako bi se sprečilo širenje legionele.

Ako ste bili odsutni od kuće neko vreme, preporučujemo da ne pijete vodu direktno iz slavine. Umesto toga, trebalo bi da sve cevi sa pitnom vodom ispirate oko dva minuta. To se posebno odnosi na slavine i mlaznice za tuširanje. Izbegavajte da budete u kupatilu dok voda teče.

Legionela se može nastaniti i direktno na mestu upotrebe. Zbog toga morate redovno da čistite mlaznice za tuširanje i slavinske aeratore – mlaznice na slavinama u kuhinji i kupatilu – od kamenca.

Čista voda za piće

Obezbediti higijenu vode za piće uz pravilno planiranje

Ako postoji problem sa legionelom, bilo bi dobro da koristite privremeni uređaj za higijensko ispiranje instalacije – kao što je model Geberit HS10. Bez većih radova na prepravci i bez velikih troškova, jedinica može da se postavi na odgovarajući deo cevi kako bi se ponovo uspostavio kvalitet vaše vode za piće.

Preporučeno je da se uređaj za higijensko ispiranje instalacije postavi fiksno kada se objekat ne koristi redovno. Ovo sprečava prekomerno vreme stagnacije u cevima za pijaću vodu. Mogu biti instalirane u vodokotliću toaleta ili spolja na odgovarajućem mestu u sistemu vodosnabdevanja. Higijenske jedinice za ispiranje mogu se programirati direktno na proizvodu ili, u zavisnosti od modela, podešavati i kontrolisati pomoćuaplikacije Geberit Control.

Pronađite odgovarajuće rešenje za svoj objekat

Legionela

Prevencija legionele redovnim pregledom filtera za vodu u domaćinstvu

Vlasnici smještaja bi trebao da redovno proveravaju filter za vodu u svom domaćinstvu uz pomoć vodoinstalatera. Oni mogu da preporuče zamenu, kada je to potrebno.

Zakupci obično ne bi trebalo da vode računa o tome, jer je provera i zamena obično odgovornost vlasnika.

Obratite pažnju na temperaturu vode

Temperature vode između 25 i 50 stepeni Celzijusa stvara savršene uslove za razmnožavanje legionele. Bakterije naglo prestaju da se množe na 50 stepeni, dok se vreme potrebno da se udvostruče smanjuje na ispod 25 stepeni. Leti naročito postoji značajan rizik da se cevi za hladnu vodu zagrevaju do opasnog nivoa.

Mere se mogu preduzeti prvenstveno na bojleru. Podešavanje temperature tople vode na najmanje 55 °C u svakom trenutku osigurava da bakterija ne može da se razmnožava.

Proizvodi za kupatilo

Pročitajte slične objave